توانگری

tavangari

قوچك (سگ و گرگ)

قوچك ...دورگه سگ و گرگ
 
قوچك حیوان دورگه‌ای ست که از جفت‌گیری سگ بلژين شپرد و گرگ پدید می‌آید. از آن‌جا که سگ اهلی (Canis lupus familiaris) بر پایهٔ آخرین طبقه‌بندی‌های علمی زیرگونه‌ای از گونهٔ گرگ خاکستری (Canis lupus) به شمار می‌رود، می‌توان آن را نژادی از سگ نیز به شمار آورد. با توجه به اینکه نسل تمامی سگ‌ها به زیرگونه‌هایی از گرگ می‌رسد، قوچك، سگی است که خون گرگ را از پدر خود به ارث برده باشد.

اولین گونه از این حیوان در سال1382(شهریور ماه) در مرکز تربیت سگهای دامپزشکی ارتش در گردنه قوچک به دنیا آمد و از این رو این حیوان کوچک را قوچکنامیدند که از نظر خصوصیات ارثی مانند گرگ( از نظر شرعی پاک) و از نظر فعالیتهای مغزی مانند سگ بوده واز این نظر اموزش پذیر است.

برای دستیابی به این حیوان جدید از دو دوره آمیزش سگ وگرگ و انتخاب نمونه ها و آمیزش مجدد توله های مورد نظر از بین آنها استفاده شده است . در نظر است مطالعات ژنتیک نبز بر حیوان انجام گردد تا میزان قرابت ژنتیکی آن با سگ و گرگ مشخص گردد .

قوچك از تركيب سگ بلژين شپرد به عنوان مادر و گرگ ايراني به عنوان پدر به وجود اومده و ثبت شده پس همگي يك رنگ و يك تيپ مي‌شوند و اگر پدر و مادرش چيزي به جز سگ بلژين شپرد(مادر) و گرگ ايراني(پدر) باشه فقط سگ‌گرگه و قوچك نيست.
لازم به ذکر است به طور طبیعی نیز آمیزش بین سگ وگرگ به وجود می آید ولی استفاده از این مخلوط به عنوان بک گونه و ثبت آن و سایر مطالعات مربوطه تا کنون انجام نشده بود.

دكتر آل‌داوود، دامپزشك و عضو هيأت علمي دانشكده دامپزشكي تهران، از جايگزيني «قوچك» به جاي سگ خبر داد.
به نوشته روزنامه «همبستگي» با تيتر «سگ حلال به بازار آمد»(!!!)، دكتر آل‌داود گفت: قوچك از توليدمثل سگ و گرگ به وجود مي‌آيد كه به دليل شباهت بيشتر آن به گرگ، برخلاف سگ، نجس نيست(!!!)

 نكته‌ي جالب:
يكي اينكه ايراني‌ها ساليان ساله كه سگ‌گرگ رو مي‌شناسند توليد مي‌كردند و مي‌كنند و ازش استفاده هم مي‌كردند و مي‌كنند.
نكته جالبتر اينه كه مادران اوليه سگ‌ها، گرگ بوده‌ و با وجود نجس بودن سگ در اسلام، منشأ تكامل سگ‌ها، يعني گرگ‌ها نجس نيستند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آذر ۱۳۸۹ساعت 10:14  توسط پدرام کاظمی   |